Skip to content

3 Francis Lee BldgWashington, NJ 07882

Built 1973

Last Sale Price
$103,000
Last Sale Date
May 31, 2019

Property Information

Block192
Lot7
QualifierC2703
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2505

Building Details

Building Class35
DescriptionUPPER-REAR
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,250
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
32%
Improvement Value:$74,000
68%
Total Assessment$109,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,032+2.9%
2024$3,919+4.7%
2023$3,742+1.5%
2022$3,685+7.8%
Property History

Property Sale

Sale
$103,000

From:

To:

Sq Ft1,250DeedBook 6105, Page 140Recorded6/17/2019

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4863, Page 48

Property Sale

SaleMulti
$45,900
DeedBook 1460, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1973