Skip to content

2 William Paca BldgBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jan 22, 2024

Property Information

Block192
Lot7
QualifierC3702
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2505

Building Details

Building Class35
DescriptionENTRY-FRONT
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,150
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
32%
Improvement Value:$76,000
68%
Total Assessment$111,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,106+2.9%
2024$3,990+4.7%
2023$3,811+1.5%
2022$3,753+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$180,000
Sq Ft1,150DeedBook 6964, Page 252Recorded1/31/2024

Property Sale

Sale
$141,000
DeedBook 4124, Page 38

Property Sale

Sale
$109,500
DeedBook 3661, Page 54

Property Sale

SaleMulti
$51,000
DeedBook 1550, Page 828

Property Built

Built

Year Built: 1973