Skip to content

9 John Penn BldgBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Owner
---
Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Oct 16, 2025

Property Information

Block192
Lot7
QualifierC4209
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2505

Building Details

Building Class35
DescriptionUPPER-REAR
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage950
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
38%
Improvement Value:$57,400
62%
Total Assessment$92,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,418+2.9%
2024$3,322+4.7%
2023$3,172+1.5%
2022$3,124+9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft950DeedBook 7253, Page 250Recorded10/20/2025

Property Sale

Sale
$125,000
Sq Ft950DeedBook 6466, Page 196Recorded4/30/2021

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4019, Page 95

Property Sale

Sale
$93,500
DeedBook 3818, Page 34

Property Sale

SaleMulti
$50,000
DeedBook 2165, Page 175

Property Sale

Sale
$40,900
DeedBook 1493, Page 1117

Property Built

Built

Year Built: 1973