Skip to content

5 Edward Rutledge BldgBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Feb 26, 2010

Property Information

Block192
Lot7
QualifierC4305
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2505

Building Details

Building Class35
DescriptionUPPER-FRONT
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage950
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
34%
Improvement Value:$66,800
66%
Total Assessment$101,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,766+2.9%
2024$3,660+4.7%
2023$3,495+1.5%
2022$3,442+10.1%
Property History

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 4746, Page 139

Property Sale

Sale
$107,000
DeedBook 3937, Page 105

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 3711, Page 214

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 3512, Page 110

Property Sale

Sale
$43,000
DeedBook 2671, Page 45

Property Sale

SaleMulti
$42,250
DeedBook 1551, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1973