Skip to content

5851 Rte 42Blackwood, NJ 08012

Commercial

Last Sale Price
$6,926,163
Last Sale Date
Jun 30, 2003

Property Information

Block195
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2601

Building Details

Building Class---
DescriptionPLAZA 42
Dwellings---
ZoningSC
Sq Footage---
Acreage23.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,462,300
28%
Improvement Value:$11,497,700
72%
Total Assessment$15,960,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$590,360+2.9%
2024$573,762-0.5%
2023$576,744+1.5%
2022$568,008-7.2%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$6,926,163
DeedBook 3642, Page 211