Skip to content

340 Hurffville Grenloch(Block 199 Lot 18)Sewell, NJ 08080

Built 1975
Farm (Regular)

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Sep 7, 2018

Property Information

Block199
Lot18
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2807

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage3,248
Acreage4.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
30%
Improvement Value:$275,700
70%
Total Assessment$395,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,637+2.9%
2024$14,225+21.5%
2023$11,710+7.9%
2022$10,856-35.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$650,000

From:

To:

Sq Ft3,248DeedBook 5966, Page 26Recorded10/17/2018

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1975

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook 1237, Page 721