Skip to content

201 Lake AveGrenloch, NJ 08032

Built 1920

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jul 19, 2010

Property Information

Block202
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage1,656
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,000
21%
Improvement Value:$165,900
79%
Total Assessment$208,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,727+2.9%
2024$7,510+4.7%
2023$7,172+1.5%
2022$7,063+36.3%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4793, Page 221

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3038, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1920