Skip to content

35 Park AveGrenloch, NJ 08032

Built 1920

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Jan 16, 1991

Property Information

Block204
Lot8
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page29

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningC
Sq Footage1,632
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,100
30%
Improvement Value:$119,200
70%
Total Assessment$170,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,299+2.9%
2024$6,122+4.7%
2023$5,846+1.5%
2022$5,758-3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2072, Page 253

Property Built

Built

Year Built: 1920