Skip to content

341 Rte 168Blackwood, NJ 08012

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Mar 11, 2024

Property Information

Block216
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class---
Description1.5SF1G
Dwellings---
ZoningHC
Sq Footage1,686
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,800
27%
Improvement Value:$152,000
73%
Total Assessment$208,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,724+2.9%
2024$7,506+4.7%
2023$7,168+1.5%
2022$7,060-6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,686DeedBook 6982, Page 293Recorded3/14/2024

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 4536, Page 105

Property Sale

Sale
$54,900
DeedBook 3120, Page 223

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 1972, Page 321

Property Built

Built

Year Built: 1940