Skip to content

113 Salem AveBlackwood, NJ 08012

Built 1918

Last Sale Date
Aug 26, 2066

Property Information

Block221
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page27

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage964
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,800
32%
Improvement Value:$86,700
68%
Total Assessment$127,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,716+46.9%
2024$3,210+4.7%
2023$3,066+1.5%
2022$3,019-33.4%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
Sq Ft964DeedBook 6771, Page 208Recorded11/7/2022

Property Sale

Sale
$85,000
Sq Ft964DeedBook 6265, Page 280Recorded4/7/2020

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4216, Page 81

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 3046, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1918