Skip to content

116 Whitman DrBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 29, 2014

Property Information

Block226
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2301

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,775
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,400
22%
Improvement Value:$165,100
78%
Total Assessment$211,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,823+2.9%
2024$7,603+4.7%
2023$7,261+1.5%
2022$7,151+9.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,775DeedBook 5217, Page 1Recorded7/31/2014

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 3570, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1959