Skip to content

138 Whitman DrBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Nov 30, 2022

Property Information

Block232
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2302

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,775
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,900
19%
Improvement Value:$194,000
81%
Total Assessment$239,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,874+2.9%
2024$8,624+33.3%
2023$6,472+1.6%
2022$6,370+14.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,000
Sq Ft1,775DeedBook 6789, Page 264Recorded12/16/2022

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft1,775DeedBook 6719, Page 55Recorded7/25/2022

Property Built

Built

Year Built: 1959