Skip to content

134 Whitman DrBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 18, 2006

Property Information

Block232
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2302

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,159
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,900
16%
Improvement Value:$238,900
84%
Total Assessment$284,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,535+2.9%
2024$10,239+4.7%
2023$9,777+1.5%
2022$9,629+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$164,890
DeedBook 3722, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1959