Skip to content

835 Canal StBlackwood, NJ 08012

Built 1970

Last Sale Price
$264,500
Last Sale Date
Jun 16, 2006

Property Information

Block233
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page2302

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,407
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,800
26%
Improvement Value:$170,300
74%
Total Assessment$230,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,511+2.9%
2024$8,272+4.7%
2023$7,899+1.5%
2022$7,780+3.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$264,500
DeedBook 4261, Page 108

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 1336, Page 580

Property Built

Built

Year Built: 1970