Skip to content

403 Whitman DrBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$224,403
Last Sale Date
Jun 3, 2005

Property Information

Block236
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,908
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,900
29%
Improvement Value:$127,000
71%
Total Assessment$178,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,618+2.9%
2024$6,431+4.7%
2023$6,142+1.5%
2022$6,049+5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$224,403
DeedBook 4015, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1959