Skip to content

411 Whitman DrBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2021

Property Information

Block236
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,252
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,400
20%
Improvement Value:$193,600
80%
Total Assessment$242,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,952+2.9%
2024$8,700+4.7%
2023$8,308+1.5%
2022$8,182+5.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$52,000
DeedBook 1313, Page 375

Property Built

Built

Year Built: 1959