Skip to content

514 Whitman DrBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 2006

Property Information

Block239
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,114
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,200
22%
Improvement Value:$170,700
78%
Total Assessment$218,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,097+2.9%
2024$7,869+4.7%
2023$7,515+1.5%
2022$7,401+10.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$214,900
DeedBook 3796, Page 204

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 3212, Page 85

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 2878, Page 71

Property Sale

Sale
$75,300
DeedBook 1534, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1959