Skip to content

907 Forbes StBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$89,000
Last Sale Date
Dec 23, 1998

Property Information

Block240
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,010
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,400
24%
Improvement Value:$162,300
76%
Total Assessment$213,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,905+2.9%
2024$7,683+4.7%
2023$7,336+1.5%
2022$7,225+20.4%
Property History

Property Sale

Sale
$89,000
DeedBook 2950, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1959