Skip to content

604 Whitman DrBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 27, 1998

Property Information

Block240
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,838
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,400
24%
Improvement Value:$156,500
76%
Total Assessment$204,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,329+3.0%
2024$7,116+4.9%
2023$6,784+1.6%
2022$6,678+15.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$118,000
DeedBook 2069, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1959