Skip to content

920 Plymouth PlBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$226,000
Last Sale Date
Apr 25, 2017

Property Information

Block242
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,351
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
21%
Improvement Value:$188,600
79%
Total Assessment$239,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,863+2.9%
2024$8,614+4.7%
2023$8,225+1.5%
2022$8,101+12.5%
Property History

Property Sale

Sale
$226,000

From:

To:

Sq Ft2,351DeedBook 5652, Page 109Recorded5/15/2017

Property Sale

Sale
$143,900
DeedBook 1790, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1959