Skip to content

1014 Merrymount NBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Date
Nov 7, 2066

Property Information

Block257
Lot30
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,352
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,800
24%
Improvement Value:$162,300
76%
Total Assessment$213,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,883+5.1%
2024$7,499+4.7%
2023$7,161+1.5%
2022$7,053+5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$372,500
Sq Ft2,352DeedBook 6790, Page 30Recorded12/16/2022

Property Built

Built

Year Built: 1967