Skip to content

901 Coach RdBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jun 7, 2019

Property Information

Block243
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,922
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,400
21%
Improvement Value:$212,000
79%
Total Assessment$268,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,678+10.4%
2024$8,766+4.9%
2023$8,360-1.4%
2022$8,480+7.6%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
Sq Ft1,922DeedBook 6140, Page 1Recorded8/13/2019

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft3,056DeedBook 6017, Page 166Recorded1/14/2019

Property Sale

SaleMulti
$128,500
DeedBook 2075, Page 292

Property Built

Built

Year Built: 1959