Skip to content

504 Coach RdBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Owner
---
Last Sale Price
$275,020
Last Sale Date
Sep 15, 2025

Property Information

Block247
Lot6
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,908
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,000
29%
Improvement Value:$119,100
71%
Total Assessment$168,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,218+2.9%
2024$6,043+9.5%
2023$5,521+1.6%
2022$5,433+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$275,020
Sq Ft1,908DeedBook 7247, Page 236Recorded10/3/2025

Property Sale

Sale
$357,864
Sq Ft1,908DeedBook 7187, Page 91Recorded6/11/2025

Property Sale

Sale
$46,700
DeedBook 1324, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1959