Skip to content

515 Quincy DrBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$107,500
Last Sale Date
Aug 16, 1991

Property Information

Block243
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF1G-POOL
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,872
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
21%
Improvement Value:$192,900
79%
Total Assessment$243,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,022+2.9%
2024$8,768+4.7%
2023$8,373+1.5%
2022$8,246+9.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$107,500
DeedBook 2139, Page 86

Property Sale

Sale
$102,000
DeedBook 1703, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1959