Skip to content

803 Coach RdBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$291,000
Last Sale Date
Sep 22, 2023

Property Information

Block244
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,740
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,900
27%
Improvement Value:$121,500
73%
Total Assessment$166,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,155+7.4%
2024$5,732+4.9%
2023$5,463+1.6%
2022$5,376+7.6%
Property History

Property Sale

Sale
$291,000
Sq Ft1,740DeedBook 6917, Page 210Recorded10/4/2023

Property Sale

Sale
$64,000
DeedBook 1440, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1959