Skip to content

500 Coach RdBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Date
Oct 31, 2066

Property Information

Block247
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,972
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,700
24%
Improvement Value:$153,800
76%
Total Assessment$201,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,453+2.9%
2024$7,244+4.7%
2023$6,918+1.5%
2022$6,813+9.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 3449, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1959