Skip to content

214 Johnson RdBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 24, 2001

Property Information

Block248
Lot17
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,833
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,500
20%
Improvement Value:$136,700
80%
Total Assessment$171,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,333+2.9%
2024$6,155+4.7%
2023$5,877+1.5%
2022$5,788-6.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$101,777
DeedBook 3071, Page 282

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 1521, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1959