Skip to content

904 Cornwall TerBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 3, 2014

Property Information

Block238
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1801

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,838
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,100
24%
Improvement Value:$173,600
76%
Total Assessment$228,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,460+2.9%
2024$8,222+4.7%
2023$7,851+1.5%
2022$7,732+16.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 3948, Page 229

Property Sale

Sale
$158,900
DeedBook 3447, Page 205

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 1452, Page 171

Property Built

Built

Year Built: 1959