Skip to content

244 Johnson RdBlackwood, NJ 08012

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 12, 2018

Property Information

Block252
Lot26
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,458
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,500
12%
Improvement Value:$262,100
88%
Total Assessment$296,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,971+2.9%
2024$10,663+4.7%
2023$10,182+1.5%
2022$10,028+2.0%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 1968, Page 285