Skip to content

719 Jefferson DrBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 4, 1988

Property Information

Block253
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,660
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,800
28%
Improvement Value:$138,400
72%
Total Assessment$192,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,109+2.9%
2024$6,910+4.7%
2023$6,598+1.5%
2022$6,498-7.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959