Skip to content

734 Shawnee RdBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Last Sale Price
$86,000
Last Sale Date
Jun 18, 1987

Property Information

Block253
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,740
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,100
28%
Improvement Value:$141,500
72%
Total Assessment$195,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,235+2.9%
2024$7,032+4.7%
2023$6,715+1.5%
2022$6,613+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 1622, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1959