Skip to content

1016 Merrymount NBlackwood, NJ 08012

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 8, 2001

Property Information

Block257
Lot29
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,953
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,400
23%
Improvement Value:$172,200
77%
Total Assessment$222,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,984+3.0%
2024$7,752+4.9%
2023$7,392+1.6%
2022$7,276+6.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967