Skip to content

1012 Merrymount NBlackwood, NJ 08012

Built 1967
Other Exempt

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jul 28, 2021

Property Information

Block257
Lot31
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,545
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
19%
Improvement Value:$217,200
81%
Total Assessment$268,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$9,207+1.5%
2022$9,068+6.3%
2021$8,533+1.1%
2020$8,437+19.6%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,545DeedBook 6528, Page 234Recorded8/12/2021

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,958DeedBook 5932, Page 231Recorded8/27/2018

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4981, Page 81

Property Sale

SaleMulti
$117,000
DeedBook 2211, Page 348

Property Sale

Sale
$110,500
DeedBook 1770, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1967