Skip to content

1002 Merrymount NBlackwood, NJ 08012

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 8, 2024

Property Information

Block257
Lot36
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,886
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
24%
Improvement Value:$165,500
76%
Total Assessment$216,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,008+2.9%
2024$7,783+4.7%
2023$7,432+1.5%
2022$7,320+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 1903, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1960