Skip to content

1028 Standish DrBlackwood, NJ 08012

Built 1959

Owner
---
Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Aug 29, 2025

Property Information

Block260
Lot24
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class17
DescriptionF1S
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,664
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,000
25%
Improvement Value:$153,000
75%
Total Assessment$204,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,546+2.9%
2024$7,334+8.6%
2023$6,753+1.6%
2022$6,647+16.4%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000
Sq Ft1,664DeedBook 7236, Page 242Recorded9/16/2025

Property Sale

Sale
$22,790
DeedBook 1177, Page 1000

Property Built

Built

Year Built: 1959