Skip to content

1032 Merrymount SBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Apr 14, 2020

Property Information

Block262
Lot13
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,928
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
20%
Improvement Value:$199,100
80%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,251+2.9%
2024$8,991+4.7%
2023$8,586+1.5%
2022$8,456+14.3%
Property History

Property Sale

Sale
$268,000
Sq Ft1,928DeedBook 6269, Page 184Recorded4/20/2020

Property Sale

Sale
$253,400
DeedBook 3796, Page 343

Property Sale

Sale
$116,000
DeedBook 2386, Page 310

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 1602, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1973