Skip to content

1019 Merrymount NBlackwood, NJ 08012

Built 1963

Last Sale Date
Feb 15, 2068

Property Information

Block262
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,352
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,000
27%
Improvement Value:$141,400
73%
Total Assessment$192,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,117+2.9%
2024$6,917+4.7%
2023$6,605+1.5%
2022$6,505+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$183,000
Sq Ft2,352DeedBook 6246, Page 35Recorded2/21/2020

Property Built

Built

Year Built: 1963