Skip to content

710 Arrowhead CtBlackwood, NJ 08012

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 12, 1996

Property Information

Block265
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page1802

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,477
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,400
22%
Improvement Value:$188,200
78%
Total Assessment$241,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,937+2.9%
2024$8,686+4.7%
2023$8,294+1.5%
2022$8,168+9.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 1973

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 1228, Page 1052