Skip to content

286 Delsea DrSewell, NJ 08080

Built 1955

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Oct 3, 2023

Property Information

Block32
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page4

Building Details

Building Class17
Description1S
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage1,009
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,400
21%
Improvement Value:$93,700
79%
Total Assessment$119,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,406+2.9%
2024$4,282+4.7%
2023$4,089+1.5%
2022$4,027-2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$163,000
Sq Ft1,009DeedBook 6917, Page 224Recorded10/4/2023

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 4813, Page 50

Property Sale

SaleMulti
$67,000
DeedBook 2251, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1955