Skip to content

404 Delsea DrSewell, NJ 08080

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 15, 2022

Property Information

Block38
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings2
ZoningHC
Sq Footage1,990
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,000
19%
Improvement Value:$101,200
81%
Total Assessment$124,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,594+2.9%
2024$4,465+4.7%
2023$4,264+1.5%
2022$4,199-4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

SaleMulti
$229,100
Sq Ft1,990DeedBook 6461, Page 37Recorded4/21/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$52,900
DeedBook 5056, Page 122

Property Sale

Sale
$192,499
DeedBook 3927, Page 196

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 3015, Page 37

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2083, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1890