Skip to content

445 Delsea DrSewell, NJ 08080

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2012

Property Information

Block45
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description1SCB OFFICE/WHS
Dwellings---
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage2.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,500
34%
Improvement Value:$445,500
66%
Total Assessment$675,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,968+2.9%
2024$24,266+4.7%
2023$23,173+1.5%
2022$22,822-3.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 1439, Page 741