Skip to content

115 Hurffville GrenlochSewell, NJ 08080

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 19, 2013

Property Information

Block48
Lot11
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2SF1G-2G
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,064
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,700
20%
Improvement Value:$117,800
80%
Total Assessment$146,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,419+2.9%
2024$5,267+4.7%
2023$5,029+1.5%
2022$4,953-0.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3876, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1900