Skip to content

123 Hurffville GrenlochSewell, NJ 08080

Built 1850

Last Sale Date
Nov 3, 1975

Property Information

Block48
Lot15
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,616
Acreage1.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,400
38%
Improvement Value:$86,600
62%
Total Assessment$139,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,142+2.9%
2024$4,997+4.7%
2023$4,772+1.5%
2022$4,700-1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1292, Page 704

Property Built

Built

Year Built: 1850