Skip to content

106 Hurffville GrenlochSewell, NJ 08080

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 28, 2021

Property Information

Block49
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningHC
Sq Footage1,436
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
14%
Improvement Value:$221,400
86%
Total Assessment$257,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,521+2.9%
2024$9,254+5.3%
2023$8,792+1.5%
2022$8,659+7.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4812, Page 241

Property Sale

SaleMulti
$165,500
DeedBook 3511, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1940