Skip to content

122 Covered Bridge CtSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$178,500
Last Sale Date
Nov 22, 2005

Property Information

Block53
Lot4.02
QualifierC0122
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class37
DescriptionLEXINGTON
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,340
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
24%
Improvement Value:$126,900
76%
Total Assessment$166,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,174+2.9%
2024$6,000+4.7%
2023$5,730+1.5%
2022$5,643-10.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$178,500
DeedBook 4116, Page 195

Property Sale

SaleMulti
$91,200
DeedBook 2962, Page 143

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 1875, Page 298

Property Sale

Sale
$63,790
DeedBook 1552, Page 1011

Property Built

Built

Year Built: 1986