Skip to content

151 Covered Bridge CtSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Dec 16, 2011

Property Information

Block53
Lot4.02
QualifierC0151
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class37
DescriptionLEXINGTON
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,340
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
25%
Improvement Value:$119,500
75%
Total Assessment$159,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,900+2.9%
2024$5,734+4.7%
2023$5,476+1.5%
2022$5,393-0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4932, Page 239

Property Sale

SaleMulti
$81,500
DeedBook 2883, Page 264

Property Sale

Sale
$66,640
DeedBook 1597, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1986