Skip to content

209 Pratt CtSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$137,000
Last Sale Date
Aug 30, 2019

Property Information

Block53
Lot4.02
QualifierC0209
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class35
DescriptionCANTERBURY
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,146
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
30%
Improvement Value:$93,400
70%
Total Assessment$133,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,934+2.9%
2024$4,796+4.7%
2023$4,580+1.5%
2022$4,510-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$137,000
Sq Ft1,146DeedBook 6169, Page 51Recorded10/3/2019

Property Sale

Sale
$171,500
DeedBook 4140, Page 205

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 3666, Page 120

Property Sale

Sale
$70,050
DeedBook 1780, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1986