Skip to content

201 Pratt CtSewell, NJ 08080

Built 1986

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Aug 13, 2019

Property Information

Block53
Lot4.02
QualifierC0201
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class35
DescriptionCANTERBURY
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,146
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
29%
Improvement Value:$96,200
71%
Total Assessment$136,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,038+2.9%
2024$4,896+4.7%
2023$4,676+1.5%
2022$4,605-1.5%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft1,146DeedBook 6161, Page 124Recorded9/18/2019

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft1,146DeedBook 6161, Page 118Recorded9/18/2019

Property Sale

Sale
$137,000

From:

To:

Sq Ft1,146DeedBook 5537, Page 245Recorded9/28/2016

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4843, Page 171

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 4470, Page 140

Property Sale

Sale
$77,500
DeedBook 3165, Page 132

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 1784, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 1986