Skip to content

713 Rutland CtSewell, NJ 08080

Built 1989

Last Sale Price
$141,000
Last Sale Date
Jun 8, 2020

Property Information

Block53
Lot4.02
QualifierC0713
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page7.03

Building Details

Building Class37
DescriptionAMHERST
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,500
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,000
25%
Improvement Value:$120,500
75%
Total Assessment$160,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,937+2.9%
2024$5,770+4.7%
2023$5,510+1.5%
2022$5,427-8.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$141,000

From:

To:

Sq Ft1,500DeedBook 6319, Page 135Recorded8/5/2020

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 3109, Page 166

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 2877, Page 284

Property Built

Built

Year Built: 1989