Skip to content

720 Delsea DrPitman, NJ 08071

Commercial

Last Sale Price
$29,000
Last Sale Date
Sep 20, 1985

Property Information

Block58
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings---
ZoningHC
Sq Footage---
Acreage1.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,200
82%
Improvement Value:$39,800
18%
Total Assessment$221,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,175+2.9%
2024$7,945+4.7%
2023$7,587+1.5%
2022$7,472+10.7%
Property History

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 1526, Page 538